تبلیغات
***** SOFT (( * بینا & سافت * )) BEINA ***** - مقاله ای در مورد Router ها
روتر
استفاده از روترها در شبكه به امری متداول تبدیل شده است . یكی از دلایل مهم گسترش استفاده از روتر ، ضرورت اتصال یك شبكه به چندین شبكه دیگر اینترنت و یا سایر سایت ها ی از راه دور در عصر حاضر است . نام در نظر گرفته شده برای روترها ، متناسب با كاری است كه آنان انجام می دهند : " ارسال داده از یك شبكه به شبكه ای دیگر " . مثلا" در صورتی كه یك شركت دارای شعبه ای در تهران و یك دفتر دیگر در اهواز باشد ، به منظور اتصال آنان به یكدیگر می توان از یك خط leased اختصاصی كه به هر یك از روترهای موجود در دفاتر متصل می گردد ، استفاده نمود . بدین ترتیب ، هر گونه ترافیكی كه لازم است از یك سایت به سایت دیگر انجام شود از طریق روتر محقق شده و تمامی ترافیك های غیرضروری دیگر فیلتر و در پهنای باند و هزینه های مربوطه ، صرفه جوئی می گردد .

انواع روترها
روترهای سخت افزاری : روترهای فوق ، سخت افزارهائی می باشند كه نرم افزارهای خاص تولید شده توسط تولید كنندگان را اجراء می نمایند در حال حاضر صرفا" به صورت black box به آنان نگاه می كنیم .نرم افزار فوق ، قابلیت روتینگ را برای روترها فراهم نموده تا آنان مهمترین و شاید ساده ترین وظیفه خود كه ارسال داده از یك شبكه به شبكه دیگر است را بخوبی انجام دهند . اكثر شركت ها ترجیح می دهند كه از روترهای سخت افزاری استفاده نمایند چراكه آنان در مقایسه با روترهای نرم افزاری، دارای سرعت و اعتماد پذیری بیشتری می باشند . شكل زیر یك نمونه روتر را نشان می دهد . Cisco 2600 Series Multiservice Platform
روترهای نرم افزاری : روترهای نرم افزاری دارای عملكردی مشابه با روترهای سخت افزاری بوده و مسئولیت اصلی آنان نیز ارسال داده از یك شبكه به شبكه دیگر است. یك روتر نرم افزاری می تواند یك سرویس دهنده NT ، یك سرویس دهنده نت ور و یا یك سرویس دهنده لینوكس باشد . تمامی سیستم های عامل شبكه ای مطرح ،دارای قابلیت های روتینگ از قبل تعبیه شده می باشند .
در اكثر موارد از روترها به عنوان فایروال و یا gateway اینترنت ، استفاده می گردد . در این رابطه لازم است به یكی از مهمترین تفاوت های موجود بین روترهای نرم افزاری و سخت افزاری ، اشاره گردد : در اكثر موارد نمی توان یك روتر نرم افزاری را جایگزین یك روتر سخت افزاری نمود ، چراكه روترهای سخت افزاری دارای سخت افزار لازم و از قبل تعبیه شده ای می باشند كه به آنان امكان اتصال به یك لینك خاص WAN از نوع Frame Relay ، ISDN و یا ATM را خواهد داد .یك روتر نرم افزاری نظیر سرویس دهنده ویندوز دارای تعدادی كارت شبكه است كه هر یك از آنان به یك شبكه LAN متصل شده و سایر اتصالات به شبكه های WAN از طریق روترهای سخت افزاری ، انجام خواهد شد .

مثال 1 : استفاده از روتر به منظور اتصال دو شبكه به یكدیگر و ارتباط به اینترنت
فرض كنید از یك روتر مطابق شكل زیر به منظور اتصال دو شبكه LAN به یكدیگر و اینترنت ، استفاده شده است . زمانی كه روتر داده ای را از طریق یك شبكه LAN و یا اینترنت دریافت می نماید ، پس از بررسی آدرس مبداء و مقصد ، داده دریافتی را برای هر یك از شبكه ها و یا اینترنت ارسال می نماید . روتر استفاده شده در شكل زیر ، شبكه را به دو بخش متفاوت تقسیم نموده است . دو شبكه مجزاء . هر شبكه دارای یك هاب است كه تمامی كامپیوترهای موجود در شبكه به آن متصل شده اند . علاوه بر موارد فوق ، روتر استفاده شده دارای اینترفیس های لازم به منظور اتصال هر شبكه به آن بوده و از یك اینترفیس دیگر به منظور اتصال به اینترنت ، استفاده می نماید . بدین ترتیب ، روتر قادر است داده مورد نظر را به مقصد درست ، ارسال نماید .

مثال 2: استفاده از روتر در یك شبكه LAN
فرض كنید از یك روتر مطابق شكل زیر در یك شبكه LAN ، استفاده شده است . در مدل فوق ، هر یك از دستگاههای موجود در شبكه با روتر موجود نظیر یك gateway برخورد می نمایند . بدین ترتیب ، هر یك از ماشین های موجود بر روی شبكه LAN كه قصد ارسال یك بسته اطلاعاتی اینترنت و یا هر محل خارج از شبكه LAN را داشته باشند ، بسته اطلاعاتی مورد نظر را برای gateway ارسال می نمایند . روتر gateway نسبت به محل ارسال داده دارای آگاهی لازم می باشد . در زمان تنظیم خصلت های پروتكل TCP/IP برای هر یك از ماشین های موجود در شبكه یك آدرس IP برای gateway در نظر گرفته می شود . شكل زیر نحوه استفاده از یك روتر به منظور دستیابی كاربران به اینترنت در شبكه LAN را نشان می دهد :

مثال 3: استفاده از روتر به منظور اتصال دو دفتر كار
فرض كنید ، بخواهیم از روتر به منظور اتصال دو دفتر كار یك سازمان به یكدیگر ، استفاده نمائیم . بدین منظور هر یك از روترهای موجود در شبكه با استفاده از یك پروتكل WAN نظیر ISDN به یكدیگر متصل می گردند . عملا" ، با استفاده از یك كابل كه توسط ISP مربوطه ارائه می گردد ، امكان اتصال به اینترفیس WAN روتر فراهم شده و از آنجا سیگنال مستقیما" به شبكه ISP مربوطه رفته و سر دیگر آن به اینترفیس WAN روتر دیگر متصل می گردد . روترها ، قادر به حمایت از پروتكل های WAN متعددی نظیر Frame Relay , ATM , HDLC و یا PPP ، می باشند .

مهمترین ویژگی های یك روتر :
روترها دستگاههای لایه سوم مدل مرجع OSI می باشند .
روترها مادامیكه برنامه ریزی نگردند ، امكان توزیع داده را نخواهند داشت .
اكثر روترهای مهم دارای سیستم عامل اختصاصی خاص خود می باشند .
روترها از پروتكل های خاصی به منظور مبادله اطلاعات ضروری خود منظور داده نیست ، استفاده می نمایند .
نحوه عملكرد یك روتر در اینترنت : مسیر ایجاد شده برای انجام مبادله اطلاعاتی بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده در تمامی مدت زمان انجام تراكش ثابت و یكسان نبوده و متناسب با وضعیت ترافیك موجود و در دسترس بودن مسیر ، تغییر می نماید .
اینترنت یكی از شاهكارهای بشریت در زمینه ارتباطات است . با ایجاد زیر ساخت مناسب ارتباطی ، كاربران موجود در اقصی نقاط دنیا قادر به ارسال نامه های الكترونیكی ، مشاهده صفحات وب ، ارسال و دریافت فایل های اطلاعاتی در كمتر از چند ثانیه می باشند. شبكه ارتباطی موجود با بكارگیری انواع تجهیزات مخابراتی، سخت افزاری و نرم افزاری ، زیر ساخت مناسب ارتباطی را برای عموم كاربران اینترنت فراهم آورده است . یكی از عناصر اصلی و مهم كه شاید اغلب كاربران اینترنت آن را تاكنون مشاهده ننموده اند ، روتر است . روترها كامپیوترهای خاصی هستند كه پیام های اطلاعاتی كاربران را با استفاده از هزاران مسیر موجود به مقاصد مورد نظر هدایت می نمایند.
نحوه ارسال پیام
برای شناخت عملكرد روترها در اینترنت با یك مثال ساده شروع می نمائیم . زمانیكه برای یكی از دوستان خود ، یك E-mail را ارسال می دارید ، پیام فوق به چه صورت توسط دوست شما دریافت می گردد ؟ نحوه مسیر یابی پیام فوق به چه صورت انجام می گیرد كه فقط كامپیوتر دوست شما در میان میلیون ها كامپیوتر موجود در دنیا ، آن را دریافت خواهد كرد. ؟ اكثر عملیات مربوط به ارسال یك پیام توسط كامپیوتر فرستنده و دریافت آن توسط كامپیوتر گیرنده ، توسط روتر انجام می گیرد.روترها دستگاههای خاصی می باشند كه امكان حركت پیام ها در طول شبكه را فراهم می نمایند.
بمنظور آگاهی از عملكرد روتر ، سازمانی را در نظر بگیرید كه دارای یك شبكه داخلی و اختصاصی خود است . كاركنان سازمان فوق هر یك با توجه به نوع كار خود از شبكه استفاده می نمایند. در سازمان فوق تعدادی گرافیست كامپیوتری مشغول بكار هستند كه بكمك كامپیوتر طرح های مورد نظر را طراحی می نمایند. زمانیكه یك گرافیست فایلی را از طریق شبكه برای همكار خود ارسال می دارد ، بدلیل حجم بالای فایل ارسالی ، اكثر ظرفیت شبكه اشغال و بدنبال آن برای سایر كاربران ، شبكه كند خواهد شد. علت فوق تاثیر عملكرد یك كاربر بر تمام عملكرد شبكه برای سایر كاربران به ماهیت شبكه های اترنت برمی گردد. در شبكه های فوق هر بسته اطلاعاتی كه توسط كاربری ارسال می گردد ، برای تمام كامپیوترهای موجود در شبكه نیز ارسال خواهد شد. هر كامپیوتر آدرس بسته اطلاعاتی دریافت شده را بمنظور آگاهی از مقصد بسته اطلاعاتی بررسی خواهد كرد. رویكرد فوق در رفتار شبكه های اترنت ، طراحی و پیاده سازی آنان را ساده می نماید ولی همزمان با گسترش شبكه و افزایش عملیات مورد انتظار ، كارآئی شبكه كاهش پیدا خواهد كرد. سازمان مورد نظر در مثال فوق برای حل مشكل فوق تصمیم به ایجاد دو شبكه مجزا می گیرد. یك شبكه برای گرافیست ها ایجاد و شبكه دوم برای سایر كاربران سازمان در نظر گرفته می شود. بمنظور ارتباط دو شبكه فوق بیكدیگر و اینترنت از یكدستگاه روتر استفاده می گردد.
روتر، تنها دستگاه موجود در شبكه است كه تمام پیامهای ارسالی توسط كامپیوترهای موجود در شبكه های سازمان ، را مشاهده می نماید. زمانیكه یك گرافیست، فایلی با ظرفیت بالا را برای گرافیست دیگری ارسال می دارد ، روتر آدرس دریافت كننده فایل را بررسی و با توجه به اینكه فایل مورد نظر مربوط به شبكه گرافیست ها در سازمان است ، اطلاعات را بسمت شبكه فوق هدایت خواهد كرد. در صورتیكه یك گرافیست اطلاعاتی را برای یكی از پرسنل شاغل در بخش مالی سازمان ارسال دارد ، روتر با بررسی آدرس مقصد بسته اطلاعاتی به این نكنه پی خواهد برد كه پیام فوق را می بایست به شبكه دیگر انتقال دهد. بدین ترتیب روتر قادر به مسیریابی صحیح یك بسته اطلاعاتی و هدایت آن به شبكه مورد نظر شده است .
یكی از ابزارهائی كه روتر از آن برای تعیین مقصد یك بسته اطلاعاتی استفاده می نماید ، " جدول پیكربندی " است . جدول فوق شامل مجموعه اطلاعاتی بشرح ذیل است :
اطلاعاتی در رابطه با نحوه هدایت اتصالات به آدرس های مورد نظر
اولویت های تعریف شده برای هر اتصال
قوانین مربوط به تبین ترافیك در حالت طبیعی وشرایط خاص
جدول فوق می تواند ساده ویا شامل صدها خط برنامه در یك روترهای كوچك باشد. در روترهای بزرگ جدول فوق پیچیده تر بوده بگونه ای كه قادر به عملیات مسیریابی در اینترنت باشند. یك روتر دارای دو وظیفه اصلی است :
تضمین عدم ارسال اطلاعات به محلی كه به آنها نیاز نیست


  • paper | قیمت رپورتاژ آگهی | رپورتاژ سایت
  • فروش | خرید Reports
  •